Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy

  
 
Historia parafii
Duchowni
Stowarzyszenia
Caritas
Kawiarenka parafialna
Służba Liturgiczna
Zespół muzyczny
Stowarzyszenie Wspierania Powołań.  
Nabożeństwa
Msze św.
Nowenna do M.B.
Różaniec św.
Koronka do M. Bożego
Katecheza dla Dorosłych
Modlitwa do św. Michała Archanioła
Strona Biblijna
Krąg Biblijny
Ogłoszenia
Stałe
KOLĘDA
Pierwsza Komunia
   2019
Intencje
Bieżące
Misje święte
Organy
Galeria fotograficzna
Sakramenty
Chrzest św.
Eucharystia
Pokuta i Pojednanie
Małżeństwo
Bierzmowanie
Szopki
Galeria fotograficzna
Kontakt
PASYJNA IKONA MATKI BOŻEJ:

dodano - 5 październik, 2011


Pasyjna Ikona Matki Bożej...

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest jedną z Pasyjnych Ikon Matki Bożej i wyobraża Matkę Bożą z Dzieciątkiem, z Aniołami po obu stronach trzymającymi narzędzia Męki Pańskiej.

Maryja

Maryja odziana jest w tunikę koloru czerwonego, symbolizującą miłość ku Bogu. Jej ramiona i głowę okrywa welon koloru ultramaryny, który jest symbolem wiary. Na welonie nad środkiem czoła widnieje ośmioramienna gwiazda, a nieco niżej, po jej prawej stronie gwiazda-krzyż. Gwiazdy symbolizują dziewictwo Maryi i przypominają, że Ona jest Gwiazdą Zaranną i Gwiazdą Morza. Okrągła aureola wokół głowy Maryi tworzy geometryczne figury i stylizowane kwiaty - oznacza ona świętość Maryi. Twarz zaokrąglona, jest nieco odchylona i zwrócona w lewą stronę. Duże smutne, tkliwe oczy wyrażają głębię uczucia dla Jezusa. Po obu stronach głowy Maryi znajdują się napisy (skróty) Meter Theou - Matka Boga. Maryja prawą dłonią o długich palcach podtrzymuje rączki Dzieciątka, które zaciskają się wokół kciuka Matki. Jednocześnie Maryja wskazuje tą dłonią na Jezusa, ukazując Go nam jako Drogę (są to elementy schematu kompozycyjnego ikony zwanej Hodegetria - Wskazująca Drogę).

Dziecię Jezus

Dziecię Jezus ukazane jest na obrazie w całej swej postaci. Odziane jest ono w tunikę koloru zielonego, który symbolizuje ubóstwo, oraz w brązową pelerynę, wskazującą na człowieczeństwo Jezusa. Główka Dziecięcia zwrócona jest w lewo. Jezus spogląda na Anioła ukazującego krzyż. Zgięte palce Jezusa, chwytające się Matki, nogi częściowo założone na siebie, spadający sandał i cała postawa wyrażająca pełne lęku poruszenie, spowodowane wizją męki zwiastowanej Mu przez Aniołów. Kolista aureola okalająca głowę Jezusa tworzy krzyż, przy niej zaś znajduje się grecki napis (skrót): Jesus Christos.

Archaniołowie

Na wysokości głowy Matki Bożej znajdują się dwaj Archaniołowie. Świadczą o tym inne napisy (skróty). Pierwszy, po prawej stronie to Gabriel - trzyma grecki krzyż i cztery gwoździe. Po lewej stronie Michał, który trzyma wazon. W wazonie umieszczona jest trzcina z gąbką i włócznią. Wszystkie postacie znajdują się na złotym tle obrazu, symbolizującym wspaniałość i nieprzemijalność nieba.

Główne przesłanie Ikony

Przestraszone wizją dwóch Aniołów pokazujących Mu narzędzia jego Męki, Dziecię Jezus biegnie do swej Matki, nieledwie gubiąc w swoim pośpiechu jeden z Jego sandałów. Maryja trzyma go w Swoich ramionach w geście otuchy i miłości.

Małe ręce Jezusa są wciśnięte w dłoń Maryi przypominając nam, że podobnie jak wówczas, kiedy był na ziemi, powierzył się całkowicie jej opiece, tak teraz, w Niebie, wkłada w Jej ręce wszystkie łaski, aby je rozdzielała między tych, którzy o nie proszą. To jest główne przesłanie Ikony.

Tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa

Elementy tej kompozycji pokazują realizm cierpienia i męki Chrystusa. W ten sam sposób Obraz daje dowód triumfu Chrystusa nad cierpieniem i śmiercią. Złote tło stanowi wyobrażenie tego triumfu i jest znakiem zmartwychwstania oraz współbrzmi ze sposobem, w jaki Aniołowie niosą narzędzia Męki Pańskiej. Wygląda to na niesienie trofeów zwycięstwa zabranych ze wzgórza kalwaryjskiego w wielkanocny ranek niż na zapowiedź męki. Można zatem stwierdzić, że głównym tematem Obrazu jest tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Punkt ogniskowy Obrazu jest odnajdywany w miejscu, w którym dłoń Matki obejmuje dłonie Syna. Prawa ręka Matki jakby witała Syna, akcentując w ten sposób jego człowieczeństwo. Można w tym dostrzec rzeczywistość Wcielenia, a ponadto w geście Syna, który ukazuje swą stopę bez sandała, tuląc się do Matki, jakby szukał u Niej pociechy.

Maryja - Matka Boga i Matka całej ludzkości

Dłoń Dziewicy wskazuje w tym samym czasie Bożego Syna podkreślając boską naturę Jezusa. Maryja jest tu pokazana jako tzw. "Hodighitria" - ta, która prowadzi nas do Odkupiciela, a więc do tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem . Jest Ona naszą pomocą - tą, która wstawia się za nami u Syna, który ofiaruje za nas swoje życie na Krzyżu Kalwarii. Gwiazda na czole Naszej Pani akcentuje rolę, którą przyszło jej odegrać w planie zbawienia: być Matką Boga i Matką całej ludzkości.

Kontemplując ikonę Nieustającej Pomocy, która zawiera olbrzymie bogactwo tematów do medytacji, możemy łatwiej uchwycić sens tajemnicy Chrystusa i pogłębić nasz związek z Nim, za przewodnictwem Matki Odkupiciela.

image


Informujemy, że w naszej parafii Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawiamy w każdą środę w łączności z mszą Świętą o godz. 18.00. Prosimy także o składanie na karteczkach intencji (próśb i podziękowań), do skrzyneczki, która znajduje się przy obrazie bł. Jana Pawła II. Zachęcamy do wspólnej modlitwy. Tak organizujmy sobie czas, aby w środy na nowennie było nas jak najwięcej. Uwierzmy w moc modlitwy. Pan Jezus mówi” I Ja wam powiadam: Proście a będzie wam dane; szukajcie a znajdziecie. Bo gdzie dwóch lub trzech zgodnie o coś prosić będą dam im…”

Do modlitwy za Kościół Święty, naszą parafię i we wszystkich naszych intencjach zachęcamy także naszych chorych i starszych Parafian, którzy nie mogą fizyczne łączyć się z nami. Niech w porze nowenny modlą się wraz z nami w swoich domach, szpitalach… Módlmy się zatem wspólnie!!!  

(C) Copyright 2007