Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy

  
 
Historia parafii
Duchowni
Stowarzyszenia
Caritas
Koło Radia Maryja
Służba Liturgiczna
Zespół muzyczny
Stowarzyszenie Wspierania Powołań.  
Nabożeństwa
Msze św.
Nowenna do M.B.
Różaniec św.
Koronka do M. Bożego
Katecheza dla Dorosłych
Modlitwa do św. Michała Archanioła
Strona Biblijna
Krąg Biblijny
Ogłoszenia
Stałe
KOLĘDA
Pierwsza Komunia
   2019
Intencje
Bieżące
Misje święte
Organy
Galeria fotograficzna
Sakramenty
Chrzest św.
Eucharystia
Pokuta i Pojednanie
Małżeństwo
Bierzmowanie
Szopki
Galeria fotograficzna
Kontakt
Historia:

dodano - 13 marca 2007

Krótki rys historyczny
Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy


Historia naszego kościoła parafialnego rozpoczęła się w roku 1968, kiedy to z woli Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski powstał Ośrodek Duszpasterski przy kaplicy Sióstr Miłosierdzia - Bydgoszcz Bartodzieje. Rok później władza cywilna likwiduje kaplicę S.S. Miłosierdzia, a Ośrodek Duszpasterski przenosi się na drugą stronę ulicy do domu mieszkalnego przy ulicy Fordońskiej 4. W latach 1971-1972 następuje rozbudowa tymczasowej kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski, a w roku 1977 zostaje wydzielona Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej. W roku 1980 powstaje Parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Ks. Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski w roku 1980 eryguje Parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. W roku 1994 parafia wykupuje teren przy ul. Żmudzkiej – Fordońskiej, na którym w przyszłości ma stanąć nowy parafialny kościół.

Istotnym momentem w życiu parafii jest dzień 4 września 1995 roku, kiedy to Ks. Arcybiskup Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński poświęcił nowy teren pod budowę kościoła. W kilka tygodni po tym historycznym fakcie pod przewodnictwem obecnego proboszcza Ks. Prałata Stanisława Kotowskiego rozpoczęto prace budowlane.

Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1997 dla naszej parafii była szczególna, gdyż Papież podczas swojej Pielgrzymki do Ojczyzny poświęcił w Katedrze Gnieźnieńskiej kamień węgielny pod budowę naszej świątyni.

Nikt nie spodziewał się, że budowa świątyni będzie tak szybko postępowała. Kościół można powiedzieć dzięki zatroskaniu Ks. Prałata i ofiarności wiernych „rósł w oczach”, a dowodem tego jest fakt że potrzeba było zaledwie 3 lat by powstał nowy Dom Boży.

26 sierpnia 2001 roku Ks. Arcybiskup Metropolita przekazuje naszej Parafii obraz MB Częstochowskiej z Katedry Gnieźnieńskiej. Obraz ten jest kopią Obrazu Nawiedzenia, który na polecenia Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski namalował Profesor Torwird w 1967 roku. Znajduje się on w głównym ołtarzu naszego kościoła. W roku 2003 powstaje kaplica Miłosierdzia Bożego.

Kościół - jak mówią słowa piosenki religijnej „to nie tylko dom z kamieni i piasku, "Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota” nieustannie pięknieje właśnie dzięki temu, że wierni identyfikują się z Nim i czują się za Niego odpowiedzialni. Wyrazem tej troski są ludzie dobrego serca, którzy swoimi ofiarami wspierają potrzeby kościoła. Dzięki tym osoba pojawiły się tak bardzo szybko widoczne, a zarazem nadające wyjątkowy wyraz świątyni witraże ufundowane przez naszych Parafian.

Pragniemy więc złożyć wszystkim Dobrodziejom, którzy przez swoją modlitwę, pracę i ofiary finansowe nieustannie wspierają naszą Parafię serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności. Niech Jezus Chrystus za każdą okazaną życzliwość i dobro nieustannie Błogosławi „Bóg zapłać!”

Budynki:
Plebania wybudowana w 2006 r.

Księgi metrykalne:
- ochrzczonych od 1972 r.,
- małżeństw od 1972 r.,
- pogrzebów od 1972 r.


Ulice należące do parafii:
Darłowska, Drawska, Fromborska, Fordońska do Łęczyckiej i Oliwskiej, Gajowa do Skłodowskiej-Curie, Giżycka, Lęborska, Mała, Pestalozziego parzyste, Polanka do Uznamskiej, Redłowska, Sobieszewska, Swarzewska do Sobieszewskiej, Stefana Kard. Wyszyńskiego do Skłodowskiej-Curie, Skłodowskiej 50 i 56 oraz Żmudzka do Skłodowskiej

Szkoły:
Podstawowa nr 14, ul. Żmudzka
VIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Swarzewska,
Zespół Szkół Budowlanych, ul. Pestalozziego,
Zespół Szkół nr 31 (szkoła specjalna)

(C) Copyright 2007